Tomografia stawu skroniowo-żuchwowego Kraków
W centrum Skanai w Krakowie wykonujemy tomografię CBCT stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ). To specjalistyczna procedura obrazowania rentgenowskiego, która umożliwia uzyskanie szczegółowych trójwymiarowych obrazów przekrojowych stawów skroniowo-żuchwowych, czyli stawów łączących żuchwę ze skronią.
Tomografia stawu skroniowo-żuchwowego to zaawansowana metoda obrazowania pozwalająca na trójwymiarową wizualizację struktur kostnych. Może być wykorzystana do oceny położenia, anatomii i morfologii wyrostków (zaokrąglone wypustki na końcu żuchwy, które łączą się ze skronią) oraz identyfikacji ewentualnych zmian zwyrodnieniowych, złamań lub innych patologii kostnych w obrębie stawów. Tomografia skroni, a dokładniej stawu skroniowo-żuchwowego jest niezastąpionym narzędziem do diagnozowania i oceny różnych schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.
Szczegółowy obraz 3D – CBCT oferuje kompleksową wizualizację stawu skroniowo-żuchwowego, który można obracać i oglądać z różnych kątów, co ułatwia precyzyjną diagnostykę i podwyższa poziom leczenia.
Mniej promieniowania – w porównaniu do tradycyjnych tomografii komputerowych (CT), CBCT naraża pacjenta na mniejszą dawkę promieniowania.
Czas – badanie jest szybsze w porównaniu do tradycyjnych metod tomografii komputerowej.
Komfort – tomografia skroni (dokładniej: stawu skroniowo-żuchwowego) jest wykonywana w pozycji siedzącej lub stojącej, co jest zdecydowanie wygodniejsze dla pacjenta w porównaniu do pozycji leżącej.
FAQ
Tomografia stożkowa CBCT stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ) powinna być przeprowadzana, gdy szczegółowa wizualizacja anatomii stawu i związanych z nim patologii jest niezbędna. Oto sytuacje, w których zaleca się tomografię CBCT stawów skroniowo-żuchwowych:
- Artretyzm zwyrodnieniowy lub choroba zwyrodnieniowa stawów – w przypadku podejrzenia lub klinicznych objawów zmian zwyrodnieniowych, takich jak wyrostki kostne, erozje, reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie stawu skroniowo-żuchwowego.
- Urazy – po wypadkach lub urazach w obrębie szczęki, żuchwy, twarzy lub głowy w celu oceny potencjalnych złamań, lub innych obrażeń stawu skroniowo-żuchwowego.
- Wrodzone lub rozwojowe nieprawidłowości – do oceny stanów takich jak zrost (zespół ankylozy), hipoplazja (nierozwinięcie) lub hiperplazja (nadmierny rozwój) składników stawu.
- Ocena przedoperacyjna – przed przeprowadzeniem operacji stawu skroniowo-żuchwowego, takich jak wymiana stawu lub naprawa złamań, w celu dokładnej oceny anatomii i patologii.
- Ocena pooperacyjna – po interwencjach chirurgicznych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego w celu oceny wyników operacji oraz oceny potencjalnych powikłań.
- Nowotwory lub guzy – w przypadku podejrzenia dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego lub sąsiadujących obszarów.
- Nieustający ból – gdy pacjent odczuwa niewyjaśniony lub trwały ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego.
Ceny badań zależą od różnych czynników, w tym od obszaru. W przypadku tomografii stawu skroniowo-żuchwowego cena zaczyna się od 220 zł. Wejdź w zakładkę cennik, aby poznać szczegóły.
Tomografia komputerowa może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych, w zależności od medycznych wskazań. O kwalifikacji decyduje lekarz.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących tomografii stawów skroniowo-żuchwowych, ceny badania w Skanai w Krakowie lub innych procedur medycznych – skontaktuj się z nami.
Gdzie nas znajdziesz
pon. - pt. 9:00 - 20:00, sob. 9:00 - 14:00
Cena
220 - 320 zł
Czas trwania badania
do 30 sekund
Skierowanie
Wymagane
Dawka promieniowania
3-20 godzin lotu samolotem
Dawka promieniowania podczas badania jest minimalna (20-150 µSv). Dla zobrazowania, odpowiada 3-20 godzin lotu samolotem.