RTG zębów Kraków
RTG stomatologiczne, czyli rentgen zębów, to wykonywane w Skanai w Krakowie popularne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Pozwala na uwidocznienie stanu i szczegółów budowy zębów niezbędnych w leczeniu stomatologicznym, takich jak liczba kanałów korzeniowych w zębie.
RTG zębów jest wykorzystywane w diagnostyce stanów zapalnych i innych chorób miazgi oraz przyzębia. Jest procedurą nieinwazyjną i bezbolesną, dzięki czemu nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta.
Rentgen zębów w Krakowie
W badaniu RTG zębów wykorzystywane jest promieniowanie X (rentgenowskie). W czasie prześwietlenia wnika ono do organizmu i napotyka na przeszkody w postaci struktur anatomicznych o różnej gęstości, które w różnym stopniu je absorbują. Pozwala to na stworzenie obrazu prześwietlanych tkanek.
RTG stomatologiczne umożliwia ukazanie wielu detali, które często są niewidoczne w trakcie tradycyjnego badania stomatologicznego. Dzięki zdjęciom specjaliści są w stanie określić dokładnie stan zębów oraz otaczających je kości.
RTG panoramiczne zębów w Krakowie w Skanai wykonywane jest najczęściej w celu oceny zębów, na przykład w trakcie leczenia kanałowego, ale i innych struktur zlokalizowanych w jamie ustnej, a także kości szczęki i żuchwy oraz stawu żuchwowo-skroniowego. Na podstawie zdjęcia stomatolog może podjąć decyzję odnośnie do preferowanych metod leczenia.
RTG zębów – wskazania
Główne wskazania do wykonania RTG zębów to:
- zaawansowana próchnica z silnym bólem, gdy może zachodzić konieczność rozpoczęcia leczenia kanałowego,
- urazy zębów,
- ocena zawiązków zębowych,
- diagnostyka zębów zatrzymanych,
- przygotowanie do ekstrakcji zęba.
Zdjęcie panoramiczne zębów pozwala także ocenić rozmiary uszkodzeń tkanek po przebytych urazach twarzoczaszki. W pracowni RTG w Krakowie wykonujemy również zdjęcia wykorzystywane później przez ortodontów.
Rodzaje RTG zębów
RTG punktowe zębów – w stomatologii najczęściej wykonywane są punktowe zdjęcia zębów, pozwalające uzyskać obraz konkretnego zęba. Zazwyczaj wykonuje się je przy leczeniu kanałowym. Umożliwiają ocenę wskazanego zęba, jego korzeni i otaczających tkanek. Wskazane jest również jego wykonanie pod koniec leczenia endodontycznego, w celu oceny prawidłowości wypełnienia kanałów, a także w leczeniu protetycznym, w ramach oceny tego, czy dany ząb może być wykorzystany jako filar do założenia mostu protetycznego.
RTG pantomograficzne – zdjęcie pantomograficzne zębów ukazuje struktury obejmujące zęby, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki niemu możliwa jest ocena stanu uzębienia i przyzębia, a także problemów takich jak złamania i inne uszkodzenia kości czy zębów, guzy czy infekcje.
Wykonane w naszej pracowni w Krakowie RTG panoramiczne zębów pozwala na stworzenie planu leczenia z uwzględnieniem zębów wymagających szczególnie pilnej interwencji. Zdjęcie panoramiczne zębów znajduje zastosowanie również w ortodoncji jako metoda oceny zgryzu i uwidocznienia zawiązków zębów.
Cefalometria – to szczególny rodzaj badania RTG wykorzystywanym w stomatologii i ortodoncji. Pozwala na ocenę stanu zębów, wad zgryzu, stawów, zatok i struktur kostnych całej czaszki.
Czy RTG zębów jest bezpieczne?
Do wykonania zdjęcia RTG wykorzystywane jest promieniowanie X. W przypadku badania zębów naświetlany obszar nie jest duży, dzięki czemu badanie jest stosunkowo bezpieczne.
Co ważne, w naszej pracowni w Krakowie wykonujemy badania RTG w technice cyfrowej, której wprowadzenie pozwoliło zmniejszyć ilość promieniowania w stosunku do klasycznych zdjęć wykorzystujących błonę fotograficzną.
Ze względów bezpieczeństwa zalecamy unikanie wykonywania badania RTG podczas ciąży, by nie narażać płodu na promieniowanie rentgenowskie. Jeśli jednak prześwietlenie jest konieczne, niezbędne jest wdrożenie dodatkowych środków ostrożności. Dlatego pamiętaj, by zawsze poinformować lekarza lub technika o swoim stanie.
Jak przygotować się do badania RTG zębów?
Rentgen zębów to nieinwazyjne i szybkie badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma przeciwwskazań do jedzenia, picia, żucia gumy lub mycia zębów. Jednak przed wykonaniem zdjęcia technik poprosi Cię o ściągnięcie metalowych elementów, takich jak okulary czy biżuteria, które mogą zaburzyć uzyskany obraz. Pamiętaj, by poinformować technika, jeśli nosisz protezę lub stały aparat ortodontyczny.
Czy do RTG stomatologicznego potrzebne jest skierowanie?
Skierowanie od lekarza prowadzącego jest niezbędne do wykonania niemal wszystkich badań rentgenowskich. Zdjęcie RTG wiąże się z przyjęciem pewnej dawki promieniowania; konieczność okazania skierowania pozwala specjalistom ocenić, czy nie wykonano zbyt dużej liczby badań w zbyt krótkim czasie. Dzięki konsultacji z lekarzem można również wyeliminować obecność ewentualnych przeciwwskazań.
Zapraszamy do wizyty w Skanai. U nas wykonasz badania RTG stomatologiczne bez konieczności umawiania się na wizytę lub długiego oczekiwania na całą procedurę. Wyniki otrzymasz nawet w kilka minut!