Nowoczesne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, czy tomografia stożkowa, to istotny element diagnostyki medycznej. Uzyskane z nich obrazy pozwalają dokładnie ocenić stan pacjenta i zaplanować leczenie. Jednak przechowywanie, analizowanie i odczytywanie badań obrazowych wymagają zapisania zdjęć w odpowiednim formacie. Obecnie standardem zapisu obrazów diagnostycznych jest format DICOM. Co to jest i jak otworzyć płytkę z tomografii?
Co to jest format DICOM?
DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) stanowi uniwersalny standard zapisu, przesyłania i przechowywania obrazów medycznych wraz z powiązanymi z nimi danymi. Pliki w formatach medycznych DICOM zawierają zarówno obrazy, jak i inne informacje o badaniu i pacjencie, w tym dane personalne, parametry sprzętu oraz ustawienia techniczne badania.
Format DICOM został zaprojektowany w taki sposób, by ułatwić wymianę danych między różnymi systemami i urządzeniami medycznymi. Pozwala to lekarzom korzystać z obrazów diagnostycznych niezależnie od miejsca ich wykonania. To z kolei jest szczególnie istotne w przypadku złożonych procesów wymagających współpracy wielu specjalistów z różnych placówek.
Dlaczego badania obrazowe 2D i 3D są zapisywane w formacie DICOM?
Głównym powodem, dla którego format DICOM jest powszechnie stosowany do zapisu obrazów diagnostycznych, jest kompatybilność między różnymi urządzeniami i systemami informatycznymi – niezależnie od producenta sprzętu. Niezależnie od tego, czy obraz został wykonany w tomografie komputerowym, rezonansie magnetycznym czy urządzeniu CBCT, plik może być otwarty na każdym komputerze wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie. Format ten stanowi dodatkowo międzynarodowy standard, stosowany na całym świecie. Dzięki temu specjaliści mogą wymieniać się badaniami bez obawy o niekompatybilność systemów.
Istotną kwestią jest również to, że pliki DICOM zawierają pełen zestaw danych dotyczących badania, niezbędnych do dokładnej analizy. Pozwala to na precyzyjne śledzenie historii badań pacjenta. Jednocześnie format ten wspiera bezpieczeństwo i poufność danych medycznych. Możliwość szyfrowania i zabezpieczenia hasłem jest kluczowa w kontekście ochrony danych osobowych.
Ważne jest także obsługiwanie przez format DICOM zarówno obrazów dwu-, jak i trójwymiarowych. Dzięki temu jest on idealny do przechowywania i odczytywania badań 2D i 3D, takich jak CT, CBCT czy MRI, gdzie dane obrazowe są szczególnie skomplikowane.
Jak odczytywać pliki DICOM na komputerze?
Format DICOM jest powszechnie używany w placówkach medycznych. Należy jednak podkreślić, że pliki te nie są domyślnie obsługiwane przez standardowe oprogramowanie, dostępne na komputerach domowych. Aby odczytywanie badań tomografii było możliwe, konieczne jest pobranie odpowiedniego programu. Na rynku dostępne są różne przeglądarki do badań 3D i 2D, zarówno darmowe, jak i płatne, które umożliwiają otwarcie formatu DICOM i analizowanie pliku.
RadiAnt DICOM Viewer
RadiAnt to intuicyjne oprogramowanie pozwalające na przeglądanie dwu- oraz trójwymiarowych obrazów zapisanych w formacie DICOM. Program dostępny jest na urządzenia z systemem Windows w wersji darmowej oraz płatnej z dodatkowymi funkcjami. Umożliwia on przeglądanie przekrojów obrazów czy tworzenie rekonstrukcji trójwymiarowych. Jest szczególnie przydatny dla laryngologów oraz chirurgów twarzoczaszki.
MicroDicom
MicroDicom jest darmowym programem do przeglądania plików DICOM, docenianym przez użytkowników za prostotę i funkcjonalność. Daje użytkownikowi możliwość przeglądania obrazów, dokonywania pomiarów, a także konwersji plików na bardziej popularne formaty, takie jak JPEG lub PNG. Program dostępny jest dla urządzeń z systemem Windows.
OsiriX
OsiriX to jedno z najczęściej używanych narzędzi do przeglądania i analizy plików, pozwalających otworzyć format DICOM na systemat MacOS. Program ten jest wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji, takich jak przeglądanie obrazów w wysokiej rozdzielczości, tworzenie rekonstrukcji 3D oraz możliwość integracji z innymi systemami medycznymi. Dostępny jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, dla profesjonalistów.
Horos
Horos jest darmowym oprogramowaniem typu open source, popularnym wśród użytkowników systemu MacOS. Oferuje podobne funkcje, co OsiriX, w tym zaawansowaną analizę obrazów oraz możliwość integracji z systemami PACS (Picture Archiving and Communication System).
CS 3D Viewer
CS 3D Viewer to program przeznaczony do przeglądania badań obrazowych w formacie 3D. Wspiera różne typy plików, dzięki czemu umożliwia przeglądanie badań takich jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, i pozwala na dokładną analizę struktur anatomicznych. Dzięki interaktywnym funkcjom, takim jak manipulowanie obrazami w trzech wymiarach, ułatwia zrozumienie anatomii pacjenta. Intuicyjny interfejs użytkownika sprawia, że oprogramowanie jest łatwe w obsłudze, nawet dla mniej doświadczonych specjalistów. Jest to też oprogramowanie od producenta tomografu wykorzystywanego w Skanai.
Pobierz aplikacje przeglądania zdjęć 2D i 3D z naszej strony!
Jak odczytać plik DICOM?
Dokładny sposób otwierania pliku DICOM zależy od programu, z którego zdecydujesz się skorzystać. Jednak podstawowa instrukcja otwierania badania tomograficznego z płyty CD prezentuje się następująco:
Pobranie oprogramowania – należy wybrać jeden z powyższych programów i zainstalować je na komputerze. Można je pobrać ze strony producenta lub z witryny Skanai (do pobrania).
Otwarcie pliku – po uruchomieniu programu należy użyć opcji „otwórz plik”, by załadować zdjęcia. Można w ten sposób zarówno otworzyć płytkę z tomografii, jak i plik pobrany z serwera pracowni diagnostycznej.
Przeglądanie obrazów – po załadowaniu pliku można przeglądać obrazy, używając narzędzi oferowanych przez program. W przypadku tomografii komputerowej oraz CBCT można przechodzić między poszczególnymi warstwami badania. Jeśli badanie zawiera obrazy 3D, dzięki programowi będzie można oglądać je z różnych perspektyw.
Analiza i pomiary – większość programów oferuje narzędzia do pomiarów i analizy obrazów, które mogą być przydatne zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów. Dzięki temu lekarz prowadzący może dokładnie ocenić wyniki badania oraz omówić je z pacjentem.
Format DICOM jest standardem w diagnostyce obrazowej, umożliwiającym przechowywanie, przesyłanie i analizę obrazów z różnych badań. Dzięki swojej uniwersalności jest szeroko stosowany przez specjalistów z różnych dziedzin. Odpowiednie programy pozwalają na odczytanie pliku DICOM na komputerach z systemami Windows oraz MacOS, co pozwala na konsultacje między lekarzami z różnych placówek.