Tomografia stożkowa (CBCT – Cone Beam Computed Tomography) jest jednym z najnowocześniejszych narzędzi z dziedziny diagnostyki obrazowej, wykorzystywanym przede wszystkim w stomatologii, laryngologii i ortopedii. Pozwala na dostarczenie specjaliście precyzyjnych informacji, niezbędnych do postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje badanie, pacjent powinien zwrócić uwagę na kilka czynników. Jak się przygotować do tomografii stożkowej i co zrobić przed badaniem?
Czy na tomografię trzeba mieć skierowanie?
Jednym z najczęstszych pytań pacjentów jest to, czy na tomografię trzeba mieć skierowanie. W tym miejscu warto podkreślić, że zgodnie z przepisami polskiego prawa zarówno na NFZ jak i prywatnie nie jest możliwe wykonanie tomografii bez skierowania.
Jak dostać skierowanie na tomografię? Najczęściej jest ono wystawiane przez lekarza specjalistę, np. stomatologa, laryngologa czy ortopedę. W praktyce zależy to od rodzaju diagnozowanego schorzenia. W uzasadnionych przypadkach, takich jak podejrzenie poważnej choroby lub obecność konkretnych przesłanek medycznych, również lekarz rodzinny może dać skierowanie na tomografię. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy wyniki już wykonanych badań, takich jak RTG, sugerują potrzebę poszerzenia diagnostyki, np. za pomocą TK.
Warto przy tym podkreślić, że skierowanie jest nie tylko wymogiem formalnym. Ułatwia technikowi wykonanie zdjęcia, ponieważ ten będzie wiedział, na czym się skupić; a lekarzowi interpretację wyników – zawiera ono bowiem dokładne informacje na temat tego, co powinno być uwzględnione w opisie radiologicznym.
Jak się przygotować do tomografii?
Choć badanie CBCT jest nieinwazyjne i bezbolesne, należy pamiętać o kilku zaleceniach, obejmujących przeciwwskazania oraz informacje o tym, czego nie robić przed badaniem. Przestrzeganie tych zasad zapewnia prawidłowy przebieg badania i minimalizację ryzyka powstania zakłóceń obrazu.
Najważniejsze wskazówki przed CBCT to:
- usunięcie biżuterii i metalowych przedmiotów (np. okularów) z okolic głowy, szyi i klatki piersiowej. Promieniowanie nie przenika przez metal, co może prowadzić do powstawania tzw. artefaktów, czyli zakłóceń na obrazie, utrudniających diagnozę,
- unikanie makijażu – niektóre kosmetyki mogą zawierać drobinki mineralne lub brokat, zawierające cząsteczki metali. Również one mogą wpływać na jakość uzyskanych zdjęć,
- informacje o stanie zdrowia – przygotowanie do badania CBCT musi obejmować również poinformowanie lekarza o wszelkich dolegliwościach, takich jak infekcje dróg oddechowych. Obecność stanów zapalnych może wpływać na obrazowanie i utrudniać postawienie diagnozy. W takich przypadkach może być konieczne odroczenie badania do czasu wyleczenia,
- informacja o ciąży – choć CBCT emituje mniejszą dawkę promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa, należy poinformować personel pracowni diagnostycznej o ciąży. Lekarz wówczas zdecyduje, czy należy wykonać badanie w planowanym terminie, czy lepiej będzie przełożyć je na późniejszy okres.
Jak przebiega badanie CBCT?
Oprócz tego, jak się przygotować do CBCT, należy wiedzieć, jak badanie przebiega. Przede wszystkim warto pamiętać, że jest ono szybkie i wygodne dla pacjenta.
Po przyjściu do pracowni i wypełnieniu niezbędnych dokumentów trzeba usunąć wszelkie metalowe przedmioty i zająć miejsce przy urządzeniu. W zależności od rodzaju badania, pacjent może siedzieć lub stać. Wykonanie skanu trwa od kilku do kilkunastu sekund, w trakcie których tomograf wykonuje pełen obrót wokół głowy pacjenta, tworząc obraz badanych struktur.
Tomografia komputerowa CBCT jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nie wymaga stosowania jakiejkolwiek formy znieczulenia. Po jego zakończeniu można od razu wrócić do normalnej aktywności.
Każdy pacjent pracowni Skanai otrzymuje już podczas wizyty swoje badanie na płycie CD lub pendrivie – bez dodatkowych opłat. Badanie zostanie wysłane również e-mailem, krótko po wizycie, dzięki czemu można wygodnie przesłać wyniki lekarzowi. To znacznie przyspiesza proces diagnostyczny i umożliwia natychmiastowe podjęcie dalszych kroków w dziedzinie leczenia.
Przeczytaj też: Co warto wiedzieć o promieniowaniu w diagnostyce obrazowej?
Tomografia stożkowa to nowoczesne, bezpieczne i skuteczne narzędzie diagnostyczne pozwalające na uzyskanie precyzyjnego obrazu struktur anatomicznych. W pracowni Skanai można zrobić prywatnie tomografię. Należy jednak pamiętać, że nie jest możliwe wykonanie badania tomografem bez skierowania. Przed przyjściem na badanie trzeba pamiętać o opisanych zaleceniach. Specjalista wystawiający skierowanie wyjaśni, jak się przygotować do tomografii – tak, by badanie było bezpieczne, a jego wyniki możliwie dokładne.